Üye Girişi   Sepetim   Sipariş Ver
  Ana Sayfa

 

Robot Shop
  Cyber Elektronik
  Robotik Eğitimi
  Robotik Programı
  Robot Danışmanlığı
  Hakkımızda
  İletişim


 Sepetim

Sepetiniz boş

Sepet/Sipariş sayfası için tıklayın.

 
Asimo'yu Düşünce ile Kontrol Etmek
19.09.2009

Honda Research Institute Japan Co., Ltd. (HRI-JP), Honda R&D Co., Ltd., Advanced Telecommunications Research Institute International (ATR) ve Shimadzu Corporation güçlerini birleştirerek geliştirdikleri, Beyin Makine Arayüzü (Brain Machine Interface) teknolojisi ile, neredeyse ailemizden biri olan Asimo'yu sadece düşünce ile hareket ettirmeyi başardılar.

Geliştirilen arayüz sayesinde kullanıcı, başına takılan bir kask dışında hiçbir kontrol arabirimi (uzaktan kumanda, joystick, klavye vs) olmaksızın, oturduğu sandalyede, sadece düşünerek Asimo'yu kontrol edebilmekte.Teknolojinin altında aslında beyindeki değişimlerin tespit edilmesi yatıyor. İnsan beyninde, kendi vücut uzuvlarını kontrol ederken, dışarıdan ölçülebilir ne gibi değişikler olduğu, daha önceleri Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) teknolojisi ile tespit edilmişti. Bununla beraber MR cihazının büyüklüğü, beyin ile kontrol edebilme teknolojilerinin günlük hayatta kullanılabilmesi önünde bir engel teşkil etmektedir.Honda'nın geliştirdiği Beyin Makine Arayüzü ise, EEG ve NIRS sensörlerinden istifade etmekte. Hareketi başlatıcı düşünce ile beraber, beynin belirli bölgelerinde oluşan elektriksel değişimler; Elektroensefalografi (EEG) ve kan akışındaki değişimler, Kızılötesi Spektroskopi (NIRS) alıcılarıyla (kullanıcının başlığında yeralan) kullanıcının kafa derisi üzerinden tespit ediliyor. Elde edilen bu verileri işleyebilecek şekilde hazırlanan bir yazılım, ilgili verileri robotun harekete dönüştüreceği komutlar haline getiriyor.


Asimo'nun kendi evrim cetvellerindeki ilerleyişine bakıldığında, Japonlar geliştirdikleri robotlar ve Beyin Makine Arayüzleri sayesinde gelecekte de tüm dünyada söz sahibi olacakları çıkarımını yapmak mümkün.Diğer Haberler
Aşçı Robot Motoman 19.09.2009 15:30:48
Asimo'yu Düşünce ile Kontrol Etmek 19.09.2009 15:28:30
Uzaktan Kumandalı Robot Karınca 19.09.2009 15:23:49
Orman Yangınlarını Önleyecek Olan Devasa Robot 19.09.2009 15:18:33
Girgin Elektronik © 2006

Bulgurlu mah. Bulgurlu cad. Yerlioğlu sok. Şükran apt. B Blok D.3 Üsküdar / İstanbul
info@girginelektronik.com
Tel: +90 216 532 68 00
Fax: +90 216 532 68 01